ZÁKAZ BIVAKOVÁNÍ - STANOVÁNÍ,
VJEZD NA POZEMKY,
ROZDĚLÁVÁNÍ OHŇŮ
a obecné chování se
NA RYBÁŘSKÝCH REVÍRECH
Bivakování není povoleno!
Ty rybáře, kteří se zaradovali, že si mohou svůj bivak postavit tam, kde se jim zlíbí, musíme zklamat. Rybáři velice často používají argument, že co není zakázáno, je povoleno. Tak to ale není!
Neznamená, že když není někde uvedeno, že nesmím bivak postavit, že to je povoleno! Naopak!
Všechny pozemky okolo revírů jsou v něčím vlastnictví. A neexistuje zákon, který by říkal, že daný vlastník musí na vlastním pozemku trpět bivakování, stanování nebo táboření. To je třeba si uvědomit! Ano, je pravda, že rybáři mají právo vstupovat na cizí pozemky za účelem výkonu rybářského práva. Jenže! Tam se bivakování rozhodně neřadí. Takže pozor!
Nesmíme totiž opomenout důležitou definici z rybářského zákona (č. 99/2004 Sb.), konkrétně paragraf 2 písmeno f), který říká: „Výkonem rybářského práva je činnost v rybářském revíru povolená právnické nebo fyzické osobě příslušným orgánem státní správy rybářství podle § 19 až 24, spočívající v plánovitém chovu, ochraně, lovu a přisvojování si ryb, popřípadě vodních organizmů, jakož i v užívání pobřežních pozemků v nezbytném rozsahu.“ A tohle bivakování rozhodně nezahrnuje!
Praxe u vody vypadá tak, že rybáři bivakují na příbřežních pozemcích, které mají ve vlastnictví třeba obce. A ty se v posledních letech „pojišťují“ obecními vyhláškami, ve kterých výslovně zakazují táboření (bivakování). Co to znamená? Zase příklad z praxe: Pokud přijde policista, může vám za bivakování (táboření) udělit blokovou pokutu.
Nebivakuješ, táboříš!
Dalším častým argumentem rybářů je, že můžou u vody bivakovat, protože nemají v bivaku podlážku. Anebo protože spí jen na lehátku. Anebo že mají jen nataženou plachtu, která je chrání před deštěm. Tady je důležité si uvědomit další důležitou věc - je úplně jedno v čem nebo pod čím spíte - většinou TÁBOŘÍTE!
Ta definice je naprosto jednoduchá: Táboření je souhrn činností, které umožňují pobyt ve volné přírodě spojený s možností přenocování. S tábořením je spojováno stavění přístřešků, příprava stravy, hygiena nebo likvidace odpadků.
Kdo se na tuto definici podívá střízlivým okem, pak musí usoudit, že se vztahuje na to, co rybáři provozují u vody.
Protože rybáři provozují souhrn činností, které umožňují pobyt ve volné přírodě s možností přenocování, které je spojené se stavěním přístřešků, přípravy stravy, hygienou nebo likvidací odpadků. Tečka!
Přestupky spojené s bivakováním
Rybářská stráž sice nemůže rybářům odebrat povolenku za bivakování, ale s tímto „druhem“ rybaření je spojena celá řada dalších přestupků, na které rybáři absolutně zapomínají. A za které rybářská stráž povolenku odebrat může. O jaké jde?
Nepořádek na lovném místě: Na tohle (sice dost obecně) myslí platná rybářská pravidla. Ve zkratce: Ten, kdo má na místě nepořádek, může přijít o povolenku. V posledních letech tento nešvar rybářská stráž čím dál tvrději postihuje (záleží na lokalitě). A je to jenom dobře, protože nepořádek u vody je jedním z hlavních problémů letní části rybářské sezóny.
Vyhrazování místa: Každý tu situaci zažil. Po skončení lovu kvanta rybářů sice uklidí pruty a drobnější vybavení, ovšem na vidličky a někdy dokonce i na stojany nemyslí. A nechávají je na břehu revíru. To je ale problém! Protože právě takto se rybář dopouští dalšího přestupku - vyhrazuje si lovné místo. Takže porybný v krajním případě může odebrat povolenku, anebo zabavit dané vybavení.
Chybějící štítky na vezírcích: Velmi častým přestupkem je, že při pobytu u vody rybáři zapomínají na štítky na vezírcích s ponechanými rybami. V řádu se píše: „Pokud jsou ryby uchovávány ve vezírku nebo jiném zařízení k uchovávání ryb i po skončení lovu, je osoba provádějící lov povinna označit vezírek nebo jiné zařízení k uchování ryb štítkem se svým jménem a adresou.“
Ponechávání tyčových bójek: Dalším přestupkem, kterého se milovníci bivakování dopouštějí, je, že nechávají na lovném místě po skončení lovu tyčové bójky. V praxi to vypadá tak, že rybář o půlnoci stáhne udice, ale tyčovou bójku tam na ráno nechá. Jenže! V rybářském řádu se píše: „Tyčové bójky musí být po ukončení lovu vytaženy z vody“.
Vjezd k rybářskému revíru Morava 9B – 461 099 , Zákaz vjezdu
Obslužná cesta kolem naší vody (z vnitřní strany Přední a Zadní Kopané) je v majetku Obce Kostelany nad Moravou. Je zakázáno vjíždět (včetně krátkodobého vjezdu) na tyto pozemky bez příslušného povolení Obce. V případě nerespektování zákazu vjezdu tuto záležitost řeší Policie ČR.
Rozdělávání ohňů
Otevřený oheň lze rozdělat pouze v místě k tomu určenému, při respektování obecných zásad požární ochrany. Jakékoliv zbytky z ohně musí být následně uhašeny a místo uvedeno do původního stavu včetně okolí! Platí zde zásady popsané výše